• ساعت : ۱۴:۲۳
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۱۰/۱۱ 
یكی از اصول مدیریت خطر بلایا، آمادگی و تدوین برنامه پاسخ در مخاطرات است

در چرخه مدیریت خطر بلایا با شناخت و درک خطر و پیشگیری از مخاطرات باید برنامه ریزی را شروع کرده و با کاهش آسیب پذیری و ایجاد آمادگی لازم از اثرات بلایای طبیعی و مخاطرات بکاهیم.

مهندس حمید گلناری، کارشناس مسئول امور کاهش خطر بلایا و حوادث غیر مترقبه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین، در جمع مسئولین شبکه بهداشت و درمان شهرستان بوئین زهرا با بیان این موضوع گفت: نمی توان انتظار داشت بدون برنامه ریزی از اثرات بلایای طبیعی و مرگ و میر و صدمات آن کاست و استان قزوین نیز جزء استان های کشور با بروز بیش از نیمی از مخاطرات طبیعی و انسان ساز دنیا است. وی ادامه داد که برنامه ریزی در بسیاری از کشورهای دنیا باعث شده است که از اثرات بلایای طبیعی کاسته و نگرانی مواجهه با مخاطرات را کاهش دهد.

مهندس گلناری اظهار کرد: دوری از مخاطرات و پیشگیری و کاهش آسیب پذیری باید در برنامه ریزی نظام سلامت مورد توجه قرار گیرد، وگرنه مخاطرات انرژی زیادی داشته و به انسان ها و ساختمان ها و تجهیزات آنها می توانند آسیب برسانند.

وی با بیان اینکه گام بعدی در برنامه ریزی پاسخ نظام سلامت در شرایط اضطراری و بروز حوادث غیر مترقبه، ایجاد آمادگی است و اگر برای مواجهه با حوادث غیر مترقبه آماده نباشیم، متاسفانه خسارات زیادی را باید متحمل شویم؛ گفت: برنامه ریزی، ذخیره سازی، تمرین، آموزش و کسب مهارت از موارد مهم در آماده سازی نظام سلامت در مواجهه با مخاطرات است.

گفتنی است، این نشست آموزشی، روز پنجم دی 1401، و به مناسبت سالروز زلزله بم و گرامیداشت روز ملی کاهش اثرات بلایای طبیعی برای کارکنان و مسؤولان شبکه بهداشت و درمان شهرستان بوئین زهرا برگزار شد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.20.0
    V6.0.20.0