• ساعت : ۱۳:۰۸
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۱۰/۲۷ 
برای بروز سرما، یخبندان و كولاك در سفرهای زمستان همواره آماده باشیم

زیبایی زمستان به سردی و بارش برف آن است و پدیده هایی مثل کولاک، یخبندان، بوران، مه از پدیده های جوی طبیعی این فصل هستند که بر زیبایی های زمستان می افزایند. بنابراین باید در این فصل آماده مواجهه با این پدیده ها باشیم تا دچار آسیب و خسارت نشویم.

مهندس حمید گلناری، کارشناس مسئول امور کاهش خطر بلایا و حوادث معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین با بیان این مطلب افزود: بسیاری از این پدیده ها غیر مترقبه نیستند و سازمان هایی از قبیل هواشناسی و ستاد مدیریت بحران در قبل از وقوع مخاطرات، هشدار مواجهه با پدیده های خطرناک را اعلام می نمایند. نکته ای که بسیار مهم است، درک خطر و توجه به این هشدارها و انجام اقدامات لازم در قبل از وقوع مخاطرات است.

وی اظهار کرد که متاسفانه به دلیل رعایت نکردن برخی از مسایل ایمنی و آماده نبودن برای مواجهه با شرایط جوی فصل زمستان، شاهد مواردی از تلفات، صدمات و خسارات برای مردم هستیم که لازم است اقداماتی برای حفظ سلامت همشهریان انجام شود.

مسئول امور کاهش خطر بلایا در ادامه برای حفظ سلامت همشهریان عزیز، به موارد زیر به عنوان برخی از اقدامات ضروری و ایمنی در سفر برای فصل سرما اشاره کرد:

* در شرایط جوی نامساعد و هشدارهای هواشناسی سعی شود از سفرهای غیر ضروری خودداری نمایید. در صورت ضرورت برای سفر، بهترین روش و راه را انتخاب نمایید.

*  در شرایط نامساعد جوی در صورت ضرورت به رانندگی، برنامه‌ی سفر را حتماً با دیگران در میان بگذارید، برای حفظ ایمنی‌خود در جاده‌‌اصلی رانندگی کنید و از مسیر های فرعی استفاده نکنید.

* ایمنی وسیله نقلیه و مناسب بودن تجهیزات زمستانی را بررسی کنید. مطمئن شوید باک سوخت پُر باشد و تجهیزاتی مثل بخاری، مه شکن، برف پاک کن و... صحیح کار می کنند. تمرین استفاده از آنها مثل بستن زنجیر چرخ را انجام دهید تا در صورت لزوم بتوانید استفاده نمایید.

*  هنگام سفر چند دست لباس مناسب، راحت، سبک و گرم بپوشید و همراه خود ببرید.

*مواد غذایی، آب، لوازم ضروری، داروهای مورد نیاز را به همراه داشته باشید.

*در شرایط یخبندان ضمن خودداری از گردش و انحراف ناگهانی، با سرعت مطمئنه حرکت کنید. توجه داشته باشید حتی در صورت پاشیده شدن نمک و شن بر روی جاده، سطح راه ممکن است لغزنده باشد.

* تجهیزات کمکی مثل؛ نمک، زنجیر‌ چرخ و پارو یا بیلچه (برای آب‌کردن‌یخ‌ جاده، سهولت‌در‌ رفت و آمد و کنار‌ زدن ‌برف) را به تجهیزات زمان‌اضطراری وسیله نقلیه خود اضافه کنید.

* حتما در رادیاتور و مخزن آب شیشه شور خودروی خود ضد یخ بریزید.

* در صورت شرایط بحرانی کولاک هوا و بروز مشکل با سازمان های امدادی از قبیل هلال احمر 112 یا پلیس 110 یا  اورژانس 115 تماس ‌بگیرید و شرایط و موقعیت دقیق خود را گزارش دهید.

* در صورت توقف اجباری خودرو در شرایط نامساعد، اگر از بخاری ماشین استفاده می نمایید، مواظب خفگی ناشی از ورود دود اگزوز به داخل ماشین باشید.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.20.0
    V6.0.20.0